Aktuality 2016

26.4.2016 18:45

EIFMAN BALLET: Prečo ísť na Annu Kareninu?

 „Tie najkomplikovanejšie životné kolízie a filozofické problémy ľudstva vyriešil Eifman. A to za pomoci tvárnosti ľudského tela a tanca, dych berúcej dynamiky a „mŕtvych“ statických prestávok.“  (Igor Stupnikov, Sankt-Peterburgskie Vedomosti)

Medzinárodný divadelný festival Slovenského národného divadla Eurokontext.sk 2016 sa nezadržateľne blíži. Jedným z jeho hlavných programových lákadiel je aj podmanivé tanečné dielo z produkcie ruského Eifman Balletu – Anna Karenina. V ďalšom článku o tomto výnimočnom súbore vám ponúkame niekoľko dôvodov, prečo si z programu festivalu Eurokontext.sk 2016 vybrať práve Eifman Ballet.

Anna Karenina je plná emócií a vzrušenia

Boris Eifman vás ohromí inováciou divadelných konvencií. Hrá sa so svetlom a s tieňom, prostredníctvom ktorých vytvára veľmi špecifické scénické priestory a miesta, ktoré majú oveľa intímnejší charakter ako väčšina veľkovýpravných baletných produkcií. Práca Borisa Eifmana má dramatický a emocionálny náboj, ktorý je poháňaný jeho divadelnou senzibilitou. Je to balet plný vzrušenia...

Zaujímavosť: Vizuálne ohromujúce kostýmy, ktoré slúžia na posilnenie vývoja príbehu, sú navrhnuté tak, aby predlžovali telá tanečníkov a pritom nebránili náročným pohybovým požiadavkám.

Boris Eifman je majstrom tanečnej a scénickej reči

Boris Eifman patrí medzi vedúcich svetových choreografov. Osobnosť, ktorá je považovaná za „ohromujúceho divadelného kúzelníka“, požaduje od svojich tanečníkov, ktorí majú výlučne exkluzívnu akademickú prípravu, nový slovník telesného pohybu.

„To, čo robím, možno nazvať tancom emócií, tancom voľnosti, novým jazykom, ktorý je spojením klasického baletu, moderného tanca a estetických impulzov.“

Ide o úplne nový druh choreografie, ktorý na rozdiel od tradičných baletných produkcií vystavaných na expozičných gestách, smeruje pozornosť diváka na jemné a postupné odhaľovanie dramatických a emocionálnych momentov cez dramaturgiu pohybu. Eifman skúma tajomstvo ľudskej duše, čím otvára divákovi dvere k filozofickému uvažovaniu nad životom prostredníctvom pohybu.

Zaujímavosť: Jeho diela sú lákadlom aj pre mladú generáciu. Ako sám hovorí, tieto baletné produkcie dávajú mladým ľuďom možnosť opäť prehodnotiť a premyslieť svoje vedomosti o významných osobnostiach literatúry či histórie spôsobom, ktorý zosilňuje emócie a pocity, v tomto prípade vyjadrené tancom.

Eifman ballet je jednoducho „IN“

Eifman Ballet nie je typickým baletným súborom. Samozrejme, aj jeho členovia denne absolvujú náročné klasické tréningy, no i napriek dokonalej technike z nich vyžaruje reálnosť emócií a výrazovosť, ktorá je na úrovni činoherného herca. Vtiahnu vás do svojho výkonu v takej miere, že ste fascinovaní každou jednou sekundou javiskovej akcie.  

Zaujímavosť: Eifman vytvoril viac ako 40 baletov nielen pre Eifman Ballet, ale aj pre ďalšie baletné súbory z celého sveta. Jeho spoločnosť zahŕňa 50 tanečníkov, čo je podľa jeho názoru „optimálny počet“. Spolupracuje iba s rusky hovoriacimi umelcami, ale ako sám povedal, „technika amerických a európskych tanečníkov môže obohatiť našu skupinu“.

Dostať sa na Eifman Ballet sa dá prirovnať k stretnutiu s anglickou kráľovnou

Držať v ruke vstupenku na Eifman Ballet je naozaj výnimočným životným okamihom. Ak ste sa naň snažili neúspešne dostať aj po minulé roky, viete, o čom hovoríme. Produkcie skvelého Borisa Eifmana sú totiž v Slovenskom národnom divadle vypredané už krátko po tom, čo ich avizujeme. Zúčastniť sa na týchto predstaveniach môže dokonca znamenať, že sa stanete súčasťou kultúrnej a divadelnej histórie, pretože štýl, zapálenie a mimoriadne inovatívne poňatie baletného umenia Borisom Eifmanom, je niečo, čo sa už pravdepodobne nikdy nezopakuje.

Zaujímavosť: Eifman Ballet hosťoval v minulosti v SND už dvakrát. Po prvý raz v roku 2014 so strhujúcim životopisným baletom Rodin, druhýkrát v roku 2015 so svetovou premiérou baletu Up & Down. V Bratislave si ho pozrelo už 3 235 divákov. Zaraďte sa medzi nich aj vy!

Pozývame vás na najúspešnejší balet z produkcie ruského Eifman Balletu – veľkolepé dielo Anna Karenina, ktoré uvidíte v rámci festivalu Eurokontext.sk 2016 už 2. a 3. júna 2016 o 19.00 hod. v novej budove Slovenského národného divadla.

Vstupenky si môžete zakúpiť on-line na stránke www.snd.sk alebo v našich pokladniciach. Pokiaľ uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289 alebo e-mail rezervacie@snd.sk.

Natalie Dongová, PR SND

Boris Eifman a jeho posledná skúška pred uvedením Anny Kareniny vo Veľkom národnom divadle v Pekingu. https://www.youtube.com/watch?v=w2bYvC7ybuY