Aktuality 2016

16.5.2016 13:25

Simon Boccanegra v Opere SND: Aká je cena za politický úspech?

Aká je osobná cena za politický úspech? Aj to je otázka, ktorú rozoberá jedna z najdramatickejších opier talianskeho skladateľa Giuseppe Verdiho Simon Boccanegra. Pochmúrna, historická dráma s nádychom stále prítomnej smrti, rozpráva príbeh muža, ktorý sa vďaka rozhodnutiam svojej mladosti dostal do spleti politických intríg, rebélie a vražedného sprisahania.  

Simonova cesta k politickému úspechu sa začína jeho zvolením za dóžu v deň, keď zistí, že jeho milovaná Maria, matka jeho zmiznutého dieťaťa Amelie, zomiera po krutom zaobchádzaní svojho otca Jacoba Fiesca. Po pár rokoch, keď Simon už ako janovský dóža opäť nachádza svoju stratenú dcéru, je jeho znovuobjavené šťastie testované politickými bojmi o moc.

Giuseppe Verdi bol nielen jednou z najvýznamnejších osobností svetovej opery, ale aj skladateľ, ktorého diela inšpirovali vtedajšiu generáciu Talianov v boji o nezávislosť, v dôsledku čoho často čelil hnevu vládnej cenzúry. Svojimi súčasníkmi bol mnohokrát pokladaný za muža silného vlasteneckého presvedčenia. Svoj patriotický a vášnivý záujem o politické dianie v čase, keď sa Európa zmietala vo vojnách, vzburách a v iných sociálno-politických konfliktoch, vyjadroval Verdi prostredníctvom svojich diel ideály talianskeho ľudu zmietaného v nepokojoch.

V opere Simon Boccanegra sa Verdi vyhýba sentimentalite, opúšťa príbehy ľudí z ulice a orientuje sa na centrá moci. Prostredníctvom vyobrazenia krehkosti ľudských ideálov, zrady zdanlivo nedotknuteľnej morálky a nádejí, stratených v bludisku emócií, opisuje stále aktuálnu snahu spoločnosti o hľadanie pravdy. Pravdy, ktorá sa skrýva aj za bolestným prechodom od idealistického velebenia vzbury až po horkú chuť pragmatického vládnutia.  

V hudobnom naštudovaní dirigenta Martina Leginusa a v réžii generálneho riaditeľa SND Mariána Chudovského sa vám už v sobotu 20. mája a v nedeľu 22. mája 2016 predstavia sólisti a hostia Opery SND ako Sergej Tolstov, Anton Keremidtchiev, Eva Hornyáková, Katarína Juhásová-Štúrová, Adriana Kohútková, Tomáš Juhás, Kyungho Kim, Ľudovít Ludha, Jozef Benci, Peter Mikuláš a ďalší.

Operu Simon Boccanegra uvádzame v talianskom jazyku.

Premiéru opery Simon Boccanegra uvádzame v rámci festivalu Eurokontext.sk 2016.

Vstupenky si môžete zakúpiť on-line na stránke www.snd.sk alebo v našich pokladniciach. Pokiaľ uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289 alebo e-mail rezervacie@snd.sk.