Aktuality 2016

25.5.2016 13:26

Così fan tutte s Aleksandrom Kunachom

Odpusťte mi, Výsosť. Som veľmi vulgárny muž! Ale môžem Vás uistiť, že moja hudba nie je...

(W. A. Mozart)

Opera Così fan tutte ukrýva vo svojom názve tak trochu pikantnú pointu, ktorá už rozčúlila nejednu osobu ženského pohlavia. Aktuálnosť jedného z najznámejších Mozartových diel je naozaj obdivuhodná a ako mnohé diela súčasnosti i ono v sebe ukrýva odvekú dilemu – rozum alebo srdce?

Je to teda príbeh lásky alebo satira na lásku plná irónie? To sú otázky, ktoré sa nám vynárajú pri viacerých Mozartových dielach. Skladateľ, ktorý narábal s opernými konvenciami ako s formami paródie, vytvoril operu, ktorá vás v niektorých momentoch privedie až na začiatok vekov k archetypálnemu vnímaniu poslania muža a ženy v edene, kde láska prekvitala dovtedy, dokým neprišiel diabol a nezasadil do Evy semeno pochybnosti.

Samotné libreto rozpráva príbeh dvoch mladých mužov Guglielma a Ferranda, ktorí ostro spochybňujú vernosť svojich nežnejších polovičiek. Pochybnosti v nich zintenzívni aj skeptický filozof Don Alfonso, ktorý s nimi uzavrie stávku v rámci presvedčenia, že neexistuje nič také ako verná žena. Mladí dôstojníci jeho ponuku s nadšením prijmú a plní očakávania plnia všetky Alfonsove rozkazy. So svojimi snúbenicami sa zdanlivo rozlúčia prostredníctvom klamstva o odchode na front, a to len preto, aby sa vzápätí vrátili v prevlečení, v ktorom sa ich pokúsia nanovo zviesť a preveriť si tak ich vernosť. Po príchode v úlohách cudzincov však zvádzajú dievčatá v opačnom garde – teda každý snúbenicu toho druhého. Ženy však úspešne odolávajú a nezlomí ich ani informácia o vymyslenej samovražde ich bláznivých snúbencov.

Nič však netrvá večne a oklamané dámy sa nakoniec predsa len podvolia. Don Alfonso však v deň svadby urobí nečakaný krok a tým je rozšírenie informácie o návrate Ferranda a Guglielma. I keď sa hlavné postavy vo finále zmieria, divák má stále príležitosť objasniť presné konanie ženskej zložky deja. Boli dámy naozaj také prefíkané, že mužom prešli cez rozum alebo mali muži pravdu a naozaj sú všetky ženy neverné? Obraz si už utvoríte sami.

V hudobnom naštudovaní Friedricha Haidera a v réžii významného poľského režiséra Marka Weissa sa vám už dnes na javisku predstaví aj výnimočný hosť z Varšavy, sólista Warszawska Opera Kameralna, tenorista Aleksander Kunach. Umelec, ktorý bol ocenený i v rámci IV. medzinárodnej súťaže zameranej na Mozartovu tvorbu, disponuje čistým lyrickým tenorom s priezračným a mäkkým zafarbením.

Okrem neho sa môžete tešiť aj na ďalších hostí v podobe Jany Šrejmy Kačírkovej a Aleša Jenisa, rovnako ako na sólistov Opery SND Moniku Fabianovú, Janu Bernáthovú, Petra Mikuláša a ďalších.

Prijmite pozvanie do Opery Slovenského národného divadla, príďte odhaliť jedno z Mozartových veľkých Genderových rébusov a vychutnajte si hudobné veľdielo plné irónie, dramatických zvratov a vtipných situácií. Už dnes 25. 5. 2016 o 19.00 hod. v historickej budove SND.

Predstavenie uvádzame v rámci festivalu Eurokontext.sk 2016.

 

Vstupenky si môžete kúpiť on-line na stránke www.snd.sk alebo v našich pokladniciach. Pokiaľ uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289 alebo e-mail rezervacie@snd.sk.